Kult Krwi Chrystusa

1 lipca w tradycyjnym kalendarzu liturgicznym przypada święto Najdroższej Krwi Chrystusa. Całkiem niedawno, bo w ubiegły piątek, przypadała natomiast uroczystość Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa. O ile wszyscy znają litanię do Serca Jezusowego, to jednak litania do Krwi Chrystusa powoli odchodzi w zapomnienie.
Tak jak czcząc Serce Pana Jezusa nie czcimy organu jednego organu w ciele Zbawiciela, tak mówiąc o Jego Krwi nie oddaje się czci płynowi, który krążył w żyłach Syna Maryi. Mówiąc o Sercu i o Krwi mamy na myśli całego Jezusa Chrystusa.
Obecnie Krew Pańska czczona jest w ramach uroczystości znanej popularnie jako Boże Ciało. Ciekawe, że w Polsce mamy jeszcze mało znane sanktuarium poświęcone Krwi Chrystusa w Poznaniu. Jest ono mało znane chociaż jego początki sięgają końca czternastego wieku. Historia tego sanktuarium położonego w samym rynku i niedaleko słynnych "koziołków" wiąże się z profanacją Najświętszego Sakramentu przez kilku żydów. Obecnie słynne ukradzione hostie znajdują się w specjalnej monstrancji w kościele Bożego Ciała w Poznaniu.
Być może jest to dobra propozycja dla odwiedzających Wielkopolskę. Można połączyć odpoczynek ciała i ducha.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwóch papieży

Forum Młodych 2019