Luter na Jasnej Górze


Hetmanka żołnierza polskiego, Królowa Polski, Czarna Madonna to tylko kilka z całej litanii „imion własnych”, którymi bywa określana Maryja z cudownego obrazu na Jasnej Górze. Mało kto wie jednak, że istnieje także inne określenie, mogące razić „poprawie politycznie” uszy, czyli... Pogromczyni wszystkich herezji.


To imię Madonny jest wręcz wymalowane nad wejściem do kaplicy cudownego obrazu. Na malowidle Maryja depcze głowę węża, a pod nim znajdują się m.in. Marcin Luter i Jan Kalwin. Być może dzisiaj nikt by już w taki sposób Matki Chrystusa nie przedstawił, bo nie jest ważne kogo Ona depcze, ale z jakiego powodu. Jak każda chyba matka gotowa jest bronić swoich dzieci. W tym przypadku przed zgubą herezji.

 Dzisiaj modlitwa liturgiczna także posługuje się militarnym sformułowaniem, ponieważ wspomina o walce na ziemi w obronie wiary. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej to nie cukierkowate święto o dobrotliwej Królowej, ale o Królowej, która potrafi stanąć w obronie swoich poddanych, ale jeśli trzeba to także wyciągnąć swoje dzieci za ucho i przywołać do porządku. Warto o tym pamiętać.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwóch papieży

Forum Młodych 2019