Pogrzeb Matki Bożej

Wakacje to czas odpoczynku i podczas nich raczej unikamy tematów smutnych. Jest jednak jeden pogrzeb, który odbywa się tylko w wakacje i można się na niego wybrać bez obaw. Co więcej, nawet nie trzeba wyjeżdżać za granicę, a jedynie w pobliże Krakowa - do Kalwarii Zebrzydowskiej.

15 sierpnia Kościół czci Matkę Bożą wniebowziętą. W Kalwarii Zebrzydowskiej (także w Kalwarii Pacławskiej) odprawiana jest co roku procesja zaśnięcia Matki Bożej oraz jej wniebowzięcia. Podczas niej niesiona jest figura Maryi leżącej w trumience. Co ciekawe, nawet dogmat nie rozwiązuje problemu czy Matka Chrystusa umarła, czy tylko zasnęła przed wzięciem do nieba. Samo nabożeństwo kalwaryjskie tych wątpliwości również nie rozwiewa. Nazwa "procesja zaśnięcia" jasno sugeruje sposób zakończenia życia Maryi, natomiast trumienka zdaje się podpowiadać jej śmierć.

Warto przyjrzeć się też pieśniom wykonywanym w czasie tego nabożeństwa, ponieważ dopowiadają one to, o czym Pismo Święte milczy np. odwiedzanie przez Maryję miejsc związanych z męką Chrystusa w dzień jej wniebowzięcia. I tutaj znów łączą się dwie pozabliblijne tradycje: jedna mówiąca o wniebowzięciu w Jerozolimie, a druga w Efezie. 

Niezależnie od nierozwikłanych problemów ostatnich chwil życia Maryi na ziemi żywa w Kościele jest wiara w jej wzięcie do nieba z duszą i ciałem, co uwidacznia się w tłumach, które corocznie odwiedzają Kalwarię celebrując piękne tradycje swoich przodków.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwóch papieży

Forum Młodych 2019