Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Przed kilkoma dniami zakończył się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego genezy należy poszukiwać w wysiłkach dziewiętnastowiecznego duchownego Kościoła Anglii - Paula Wattsona.
Nieprzypadkowo ten tydzień przypada na jeden z pierwszych tygodni roku.18 stycznia bowiem w czasach Wattsona wypadało święto Katedry Piotra w Rzymie, a 25 stycznia przypada do dziś święto Nawrócenia Apostoła Narodów.

Ekumenizm rozwijał się jednak znacznie wcześniej niejako oddolnie. Bo jak nazwać inaczej pokojowe współistnienie przedstawicieli różnych chrześcijańskich konfesji w jednej miejscowości? Czy ekumenizmem nie jest posiadanie pośród swoich życzliwych znajomych i przyjaciół chrześcijan z innych wspólnot chrześcijańskich?

Ekumenizm posiada dzisiaj swoich przeciwników oraz zwolenników. Nie może on oznaczać zamazywania różnic - ważnych różnic doktrynalnych. Niektórzy prawosławni ekumenizm nazywają nawet "herezją wszystkich herezji". Warto jednak pamiętać, że ekumenizm nie jest uprawiany tylko przez teologów, ale także przez zwykłych wierzących w Chrystusa, jako Zbawiciela i Pana. To jest ta inna twarz dialogu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwóch papieży

Forum Młodych 2019