Zakaz klęczenia

Celestino Aos, czyli administrator apostolski Santiago de Chile odmówił udzielenia Komunii Świętej osobom, które chciały ją przyjąć w postawie klęczącej. To nie kaczka dziennikarska, ponieważ zachowanie duchownego można obejrzeć na krótkim filmie umieszczonym na portalu YT.

Film odbił się szerokim echem w Internecie, a szczególnie w jego prawej, nieco bardziej konserwatywnej katolickiej części. Chyba nie trzeba zbyt wiele komentować. Nie trzeba też przypominać, że podobne sytuacje miały już miejsce nie tylko w dalekiej Ameryce, ale także nad Wisłą. Kapłan odmawiał Komunii osobom, które klękały. Pomijając wprowadzanie w ten sposób ze strony kapłana dodatkowego zamieszania, trzeba odnotować, że postawa klęcząca to postawa ze wszech miar biblijna. Nigdy nie będzie takiej reformy lub duszpasterskiego pomysłu, który będzie chciał być z jednej strony biblijny, a z drugiej bez upadku na kolana przed Panem. Argumenty z jedności wspólnoty, czyli wszyscy mają przyjmować w postawie stojącej przemilczmy. Liturgia to nie wojsko. 
Film z Santiago de Chile może i powinien być nie tylko rachunkiem sumienia dla duchownych, ale także dla zwykłych wiernych. Jak ja przyjmuję Komunię Świętą? Czy moja postawa zewnętrzna wyraża to co jest w moim sercu? A może przestając klękać w kościele przestałem/am zwracać uwagę, że jest tutaj Bóg?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwóch papieży

Forum Młodych 2019