Właściciel Kościoła

         Zbliża się piąta rocznica rezygnacji Benedykta XVI z posługi następcy Piotra. W tym miejscu trzeba pozostawić na boku dyskusje, czy to była decyzja słuszna czy też nie. To oceni historia, jednak już w pewnym sensie widoczne są efekty papieskiej rezygnacji. Nie o tym jednak tutaj.
         Papież Ratzinger ustępując z urzędu nie tylko kolejny raz potwierdził, że trudno wpisać go w ramy konserwatysty lub postępowca. Pokazał jednak przede wszystkim do kogo należy Kościół. Podczas wielu współczesnych lekcji religii, nieraz z trudem, odkrywane są przekonania młodych ludzi o Kościele. Według nich Kościół posiada ziemskiego właściciela, którym jest papież lub w kolektywnej formie duchowni. Benedykt XVI rezygnując z posługi następcy Piotra wskazał, że Kościół jest w rękach Boga, a papież nie jest jego właścicielem, który może nim dowolnie rozporządzać i zmieniać doktrynę lub moralność jak ustawienie mebli w mieszkaniu.
          Tuż przed piątą rocznicą rezygnacji jest to wniosek ważny – szczególnie w czasach, gdy wielu chce widzieć papieża jako władcę, a nie sługę Kościoła, który przecież należy do Innego.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwóch papieży

Forum Młodych 2019