Posty

Wyświetlanie postów z lipiec, 2019

LGBT

W ostatnich dniach znów jest głośno o środowiskach określanych jako LGBT. Z jednej strony mają miejsce różnego rodzaju prowokacje, które uderzają w wiarę. Z drugiej zaś pytanie o adekwatną odpowiedź na takie zaczepki. Do miana symbolu urosły wydarzenia, które miały miejsce w Białymstoku. Jak katolik powinien zatem podchodzić do dyskusji o tych sprawach?

Ukraina na wakacje

Jednym z wakacyjnych kierunków może być dla nas Polaków bardzo "bliski wschód", czyli Ukraina. Przejeżdżając przez granicę od razu widać różnicę w zamożności czy sposobie życia pomiędzy Polakami a Ukraińcami. Oczywiście, jadąc do Lwowa lub Kijowa te różnice znacznie się zacierają, ale wystarczy wystawić przysłowiowy nos kilka kilometrów poza duże miasta, aby przekonać się o istniejących różnicach.

O stawianiu granic

Dzisiaj widać już wyraźnie, jakie skutki przyniosło tzw. "bezstresowe wychowanie" i ze świecą szukać jego zwolenników. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal jakoś trudno nam wychowywać rozsądnie i z dobrymi efektami - co widać w kolejnym dorastającym pokoleniu niezaradnych i cóż... nieco rozpieszczonych (tzw. roszczeniowych) ludzi. A życie już się z nimi nie pieści.

12 lat starej mszy

Gdy w kościelnym  żargonie używa się sformułowania "stara msza" lub "msza przedsoborowa" to powinno się to kojarzyć w formą odprawiania Eucharystii, która była normą przed i jeszcze kilka lat po II Soborze Watykańskim. Dokładnie dwanaście lat temu (7 lipca 2007 r.) papież Benedykt XVI wydał dokument Summorum Pontificum , w którym zezwalał każdemu kapłanowi na używanie tej formy liturgii.